ZAPRASZAMY NA WEBINAR DLA KOBIET Z UKRAINY

19:30 | 23.02.2024

Jak żyć w czasie migracji? - Ukraińska psycholog odpowie na pytania dotyczące samopoczucia, stanu psychicznego, zasobów i narzędzi samopomocowych dla kobiet w sytuacji migracji.

Chcemy, abyście nie czuły się same w tej sytuacji!


By wziąć udział w webinarze, zapisz się poniżej lub zgłoś chęć udziału lokalnemu koordynatorowi Pontes.
Link do spotkania prześlemy mailowo.

Obejrzyj podsumowanie programu Mariya w Polsce 2023 - który kontynuujemy w 2024!

W 2023 zrealizowaliśmy dla ukraińskich kobiet program mentoringowy, dofinansowania kursów zawodowych, letni wypoczynek i wiele innych aktywności rozwojowych i integracyjnych! Oprócz tego, prowadzimy bezpłatne lekcje języka polskiego w 5 miastach.
Współpracowaliśmy także z Fundacją Siła Kobiety we Wrocławiu, gdzie prowadzony był Literacki Klub Seniora, Art-therapy i tematyczne spotkania dla lokalnej społeczności! 
16.01.2024

Together for Integration

Pontes we wspołpracy z organizacjami z Hiszpanii (Siena Educacion, Albihar Fundacion) oraz Słowenii (Fundacija Sursum) rozpoczyna nowy projekt KA2 Erasmus +! 
Naszym celem na najbliższe dwa lata będzie stworzenie programu profesjonalizacji kompetencji i narzędzi dla osób pracujących z młodymi migrantami. By wspierać integrację społeczną migrantów, stworzymy także bazę krajowych i międzynarodowych instytucji zapewniających wsparcie cenne na drodze od przybycia do kraju do pełnej integracji.
21.11.2023

Kurs księgowości w Siedlcach z GoWork

10 grudnia 2023 w Siedlcach rusza kurs księgowości, stworzony przez GoWork, dostosowany do naszej lokalnej społeczności pań z Ukrainy. 

Jeśli jesteś z Siedlec lub okolic i jesteś zainteresowana dołączeniem do kursu, prosimy o kontakt mailowy:
cso@pontes.org.pl

Wkład Pontes w przeciwdziałanie wykorzystywaniu kobiet w sytuacji migracji

Jak wygląda wkład Pontes w przeciwdziałanie wykorzystywaniu kobiet w sytuacji migracji?

Pontes buduje bezpieczną przestrzeń pomocy i wsparcia dla kobiet z Ukrainy i ich dzieci, które z powodu wojny musiały opuścić swój kraj. Jednym z celów naszych działań jest pomoc w znalezieniu satysfakcjonującej pracy w Polsce bez obawy przed wyzyskiem.

Prezentujemy film na temat wizji naszej pracy, stworzony przez Rycerzy Kolumba!


05-07 maja 2023, Stara Ochota, Warszawa
Europe for YOUth - Zapraszamy do udziału
w trzydniowym projekcie RED-UCE Divide!


Ideą projektu jest wzmocnienie w młodych ludziach świadomości wagi dobrej komunikacji, zarówno na poziomie relacji osobistych, zawodowych jak i dialogu międzynarodowego.

Celem jest stworzenie przez trzy NGO (z Łotwy, Słowenii i Polski) wspólnego programu warsztatów o komunikacji połączonych z akademickim spojrzeniem na filozofię dialogu i wartości Unii Europejskiej oraz ich promocja przez młode osoby.

W Dniu Kobiet EWNT Polska opublikowało wywiad z Natalią - członkinią zespołu Pontes, którego niedawno udzieliła dla dla Family News Service. Zapraszamy do lektury!

„Pomagając Ukrainie, budujemy mosty między naszymi narodami, które przetrwają lata i dekady” – podkreśla Natalia Strzyżewska i dodaje, że wdzięczność uchodźców za tę pomoc jest ogromna. „Ta przyjaźń jest nam dziś wyjątkowo potrzebna, ponieważ rosyjska propaganda robi wiele, aby poróżnić Polaków i Ukraińców” – mówi
przedstawicielka Pontes.
Natalia, CSO Pontes

Wolontariuszki ze Szczecina dla rodzin z Ukrainy

10.12.2022

W ten weekend przygotowaliśmy paczki dla rodzin uchodźczych. Nasze nastoletnie wolontariuszki spakowały 50 pudełek z żywnością i środkami higieny. Dziewczyny udekorowały też ciasteczka dla dzieci, jako dodatek do prezentów na Boże Narodzenie.

The Joy of Giving

Zapraszamy na Świąteczny Koncert Charytatywny na rzecz  Ukraińskich rodzin w Polsce!
Profesjonalni muzycy z całego świata zaangażowali się we wspólny projekt, by wesprzeć kobiety i ich dzieci z Ukrainy w Polsce. 

26 grudnia 2022 | 14:00

Dołącz do nas!

Wrocław: Zapraszamy
na warsztaty 
Curriculum Vitae Know-how 

W najbliższą sobotę - 26.11.2022 - organizujemy warsztaty pisania CV oraz przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych z pracodawcą!
Do szukania pracy trzeba być odpowiednio przygotowanym, znać odpowiednie słownictwo i wiedzieć czego się spodziewać.
Zaczynamy o 11:30 - zaraz po zajęciach z języka polskiego.
By dowiedzieć się więcej, prosimy o kontakt przez stronę lub z lokalnym koordynatorem!

Interkulturalny Klub Dyskusyjny Pontes


W każdą sobotę, zapraszamy studentki i młode pracujące na spotkania w międzynarodowym gronie. Chcemy w atmosferze przyjaźni i zrozumienia, wspólnie rozwijać się, poszerzając swoją wiedzę na temat innych kultur oraz dzielić refleksjami na temat pograniczy, tożsamości oraz synergii międzynarodowej z zachowaniem własnego charakteru. Poznajmy się lepiej, nauczmy czegoś nowego od siebie nawzajem!

Soboty | 17:00 | Mikołaja Reja 4, Stara Ochota, Warszawa 

Weekend w Siedlcach

06.11.2022

W zeszły weekend, odwiedzaliśmy Siedlce, gdzie odbywa się wiele ciekawych aktywności dla społeczności ukraińskiej!

W sobotę rano dziewczyny z Klubu Młodzieżowego, prowadzonego przez lokalną koordynator - Julię, spotkały się by oprócz rozmów przy herbacie, uczestniczyć w spotkaniu tematycznym. W tym tygodniu odbyła się dyskusja nt. przywództwa we współczesnym świecie. Następnie, przyszedł czas na zajęcia kreatywne.
Aby odetchnąć po sesji refleksji, dziewczyny pod okiem Julii, wzięły udział w warsztatach szycia maskotek.
W niedzielę zorganizowaliśmy wyjazd integracyjny dla społeczności ukraińskiej w Siedlcach do Kazimierza Dolnego. Zabytkowe miasto, otoczone pięknymi krajobrazami Wisły, zrobiło na naszych uczestnikach ogromne wrażenie. Przewodnik opowiedział naszej grupie o historii architektury miasta. Na koniec wycieczki zrobiliśmy wspólnie zdjęcie na tarasie widokowym!

Było naprawdę fantastycznie!


Ukraiński Piknik Rodzinny w Katowicach

08.10.2022

Październik rozpoczął się dla nas w miłej atmosferze! Nasza koordynator projektu - Sylwia - zorganizowała inaugurację projektu Masza w Polsce w Katowicach.
Pizza, kawa, ciasto, długie rozmowy i śmiech dzieci w tle! Tak wyglądał nasz katowicki piknik dla rodzin z Ukrainy.
Nasi uczestnicy mieli okazję spotkać się na świeżym powietrzu i skorzystać z ostatnich ciepłych dni jesieni. Dzieci chętnie bawiły się na placu zabaw lokalnego przedszkola Węgielek! Chcieliśmy dać okazję uchodzczyniom z Ukrainy spotkać się, zintegrować i miło spędzić czas. Dowiedzieliśmy się także jakie mają potrzeby. Teraz działamy!

Pontes na konferencji "Be to Care"

Jesteśmy szczęśliwe, że Pontes miało okazję wziąć udział w konferencji «Be to Care», która odbyła się w Rzymie. 70 organizacji z 30 krajów podzieliło się swoimi doświadczeniami w rozwiązywaniu problemów społecznych. Dyskusje, studia przypadków i wystąpienia ekspertów podczas dotyczyły takich tematów jak troska o słabszych,  zrównoważony rozwój społeczny,  współpraca w kryzysie.

Dyrektor Pontes Helena Teran i Manager projektów Natalia Strzyżewska odwiedziły Rzym, aby reprezentować naszą organizację podczas 3-dniowego wydarzenia. „Zainspirowały mnie nowe pomysły, które padły. Wiele się nauczyłam od uczestników, którzy poświęcili całe swoje życie na rozwój lokalnych społeczności i pomoc ludziom. Poznaliśmy nowych przyjaciół, którzy - mam nadzieję - w przyszłości będą współpracować z Pontes i wspierać nasze inicjatywy” – powiedziała Natalia.

Stowarzyszenie Pontes & Fundacji Esperanza

Stowarzyszenie Pontes gości w ostatnich dniach przyjaciół z Fundacji Esperanza - Isabel Hernandez, dyrektor i koordynator projektów oraz Inmaculadę Sanchez - wolontariuszkę. Przyjechały z Hiszpanii by zorientować się w potrzebach ukraińskich uchodźców.

Fundacja Pontes i Esperanza wiele wyniosły z tego spotkania, wymieniając doświadczenia, odwiedzając wspólnie uchodźców i szukając możliwości przyszłej współpracy projektowej.

W piątek, odwiedziliśmy dom w którym mieszka kilka ukraińskich rodzin. Rozmawialiśmy z nimi i bawiliśmy się z dziećmi. Jedna z pań - Swietłana - akurat tego dnia miała urodziny. Mieliśmy okazję świętować je razem z nią!Chwila miłej rozmowy, urodzinowy tort i wspólne śpiewy okazały się istotne dla odwiedzonych przez nas rodzin, by choć na chwilę mogły odpocząć od trosk i myśli o wojnie.

Jesteśmy poruszeni, że mogliśmy dzielić z nimi tę chwilę.


Organizacja “wakacyjnych warsztatów edukacyjnych
dla uchodźców ukraińskich przebywających na terytorium RP” korzysta z dofinansowania o wartości 38 900 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG i Funduszy Norweskich. Celem projektu psychoedukacyjnego “Стійка мама і підліток” jest wsparcie i wzmocnienie psychiczne uchodźczyń z Ukrainy - matek i ich nastoletnich córek.

"Jestem wdzięczna, że Polacy myślą o naszym zdrowiu psychicznym i dobrym samopoczuciu!

Panie psychiatra i animator opowiadają (w j. ros.) o swoich wrażeniach dotyczących pracy przy projekcie "Стійка мама & підліток", zrealizowanym przez Pontes! 

Tego lata zapraszamy na psychoedukacyjne obozy letnie dla mam i córek z Ukrainy!

  • Wzmocnij relacje ze swoją nastolatką!
  • Odpocznij!
  • Dowiedz się jak radzić sobie ze stresem i lękiem!
Organizacja “wakacyjnych warsztatów edukacyjnych dla uchodźców ukraińskich przebywających na terytorium RP” korzysta z dofinansowania o wartości 38 900 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG i Funduszy Norweskich. Celem projektu psychoedukacyjnego “Стійка мама і підліток” jest wsparcie i wzmocnienie psychiczne uchodźczyń z Ukrainy - matek i ich nastoletnich córek.

Psychoedukacyjny obóz dla mam i nastolatek z Ukrainy - pierwsza edycja okazała się sukcesem!

12 lipca 2022 zakończyliśmy pierwszą edycję psychoedukacyjnego obozu dla osób z Ukrainy. Celem było pokazanie uczestnikom, że relacje rodzinne potrafią nam dawać siłę w każdych okolicznościach, nadają życiu sens i pomagają radzić sobie z lękiem i stresem. Patronował nam Victor Frankle, a doświadczone panie psycholog z Ukrainy przekazały uczestnikom warsztatów teorię i praktykę dotyczącą dobrej komunikacji w rodzinie.
Beskid Mały kryje wiele atrakcji i ciekawych miejsc, dlatego nie zabrakło nam wycieczek i zabawnych przygód. Nawet nastolatki przekonały się, że obóz edukacyjny z własną mamą wcale nie musi być nudny!

Chcesz zyskać nowe umiejętności komunikacyjne? - Weź udział w naszych warsztatach

16.05.2022
Podczas warsztatów uczestnicy pogłębią swoje umiejętności komunikacyjne. Dowiedzą się dlaczego z niektórymi rozumieją się doskonale, a z innymi komunikacja jest dla nich problematyczna. Nauczą się formułować swoje wypowiedzi w klarowny sposób oraz poznają techniki aktywnego słuchania. Warsztaty pomogą uczestnikom w świadomy sposób budować dobre relacje!
28/05/2022 | 10:00 - 13:00 
Adres: Mikołaja Reja 4, Stara Ochota, Warszawa

---
Martyna jest studentką IV roku Coachingu i Mediacji Społecznych.  Pracuje w Firmie Szkoleniowej, gdzie zajmuje się koordynacją szkoleń. Martyna jest także wokalistką w zespole muzyki gospel. 
Instagram: @rozwoj_i_pasja 

Bezpieczny przystanek: Zakopane

07.04.2022

W dniach 04-06 kwietnia odwiedziłyśmy cztery wille w Zakopanem, gdzie ok. 50 uchodźców z Ukrainy znalazło spokojne
i godne schronienie. Dzięki uprzejmości gospodarzy, którzy użyczyli swoje przytulne domy dla turystów ukraińskie rodziny mogą wyjść z pierwszego doświadczenia szoku i stworzyć niewielką, wspierającą się wspólnotę.

Wszelkich spraw na miejscu dogląda Pani Weronika, która sama użyczyła własną willę. Oprócz tego, zajmuje się komunikacją i zarządzaniem życiem społeczności.

My zapoznałyśmy się z potrzebami i oczekiwaniami rodzin. Była z nam pani dr psychiatra, która sama wyjechała z Ukrainy. Przeprowadziła konsultacje z chętnymi osobami. Towarzyszyły nam także dwie dziennikarki, które z empatią zebrały świadectwa pań, chcących podzielić się historiami. Niektóre mamy swoją heroiczną i serdeczną postawą wywarły na nas ogromne wrażenie! Na szczęście ich rodziny dotarły do Zakopanego w pierwszych dniach wojny, dlatego udało się uchronić dzieci przed widokiem dramatycznych scen. Byłyśmy szczęśliwe mogąc widzieć maluchy bawiące się na śniegu!
 

06.04.2022
Polska aktywistka o pomocy uchodźcom: Jako naród musimy się posunąć na ławce życia i zrobić miejsce Ukraińcom

Polskie Radio opublikowało wywiad z koordynatorką projektów Pontes - Natalią, która opowiedziała o naszym zaangażowaniu w pomoc uchodźcom. Wywiad ukazał się na stronie redakcji ukraińskiej oraz rosyjskiej.
Zachęcamy do odsłuchania lub przeczytania!

Ruszyła Szkółka polskiego!

19 marca ruszyły nasze lekcje j. polskiego dla pań z Ukrainy. Kolejne spotkania odbywają się w każdą sobotę. Nasze zajęcia prowadzi wolontariuszka - Ilona. Sama pochodzi z Ukrainy i już w pierwszych dniach zgłosiła się do nas, chcąc wesprzeć uchodźców. Jej znajomość polskiego, ukraińskiego i rosyjskiego ułatwia komunikację z uczestniczkami zajęć. Lepiej nie mogłyśmy trafić! Grupa pań chętnych do nauki cały czas rośnie, dlatego po świętach, planujemy powołać kolejną! Zachęcamy do zapraszania osób, które mogłyby być zainteresowane. Zapisów można dokonywać przez naszą stronę, w zakładce ukraińskiej.

Nasze zajęcia odbywają się w Miejscu z Widokiem - pięknym i przytulnym mieszkaniu na Starej Ochocie!

Przede wszystkim - wyjątkowi ludzie!  Panel Being&Belonging w Londynie

08.11.2021

Listopadowy Londyn jest dość wietrzny, ale to nie przeszkodziło nam i grupie aktywnych studentek pojawić się na konferencji Invisible Minorities, Building Communities, organizowanej przez Wonder Foundation. Wydarzenie skupiało osoby z organizacji pozarządowych, badaczy akademickich i innych, zainteresowanych tematem migracji Polaków i Łotyszy do Wielkiej Brytanii. Projekt B&B ma na celu podjęcie refleksji wokół pojęć tożsamości i przynależności.
Zachęcając znawców tematu z różnych krajów do dyskusji, Wonder wspólnie z organizacjami partnerskimi dąży do stworzenia rekomendacji i dobrych praktyk, które następnie zostaną przedstawione władzom lokalnym.
Nasz zespół (w którego skład wchodziła studentka psychologii Zuzanna, studentka SEW i sinologii Martyna oraz studentka stosunków międzynarodowych - Agnieszka) zainspirowali przede wszystkim goście wydarzenia, zarówno paneliści, jak i słuchacze! Poznałyśmy min. przedstawicieli KCL Polish Society oraz Ambasady RP Polskiej!
09.10.2021

Październikowy panel dla licealistek

Niedawno odbyło się długo przez nas wyczekiwane wydarzenie - panel dyskusyjny z gośćmi specjalnymi pt. Młoda kobieta - a współczesny rynek pracy. Zaproszone panelistki (Anna Stopel - Head of Diversity, Equity & Inclusion and CSR, mgr inż. energetyki Olga Szanczuk oraz doradczyni Ambasadora Królestwa Maroka - Anna Durska-Augustynowicz)
poruszyły tematy takie jak aspekt etyczny przy wyborze kariery, projektowanie ścieżki rozwoju oraz work-life balance. Wydarzenie skierowane było do dziewcząt szkół średnich.
Wywiad dla Radia Polskiego dla Zagranicy
21.04.2021
O naszym projekcie i pracy Stowarzyszenia dziennikarce Radia Polskiego opowiedziały uczestniczki Projektu M&M oraz jego koordynatorka - Natalia. Osoby znające j. rosyjski zachęcamy do lektury lub odsłuchania!
Uczennica z Ukrainy o polskim liceum: "Bałam się złośliwości kolegów z klasy i gorszego traktowania przez nauczycieli, jednak tego nie doświadczyłam."
Trzeci sektor: Projekt Maria&Masha - pomoc uczniom z zagranicy, przyjeżdżającym do Warszawy z innych krajów