W ostatnich dniach maja uczestniczyłyśmy w konferencji Women's health goes digital.
Występowałyśmy z prezentacją The Eastern European approach to women's reproductive health - from the perspective of a Ukrainian psychologist.
Konferencja zgromadziła ponad 50 uczestników z całego świata i była okazją do wymiany najlepszych doświadczeń, narzędzi i metodologii we wdrażaniu programów w dziedzinie zdrowia i praw kobiet.
[Kolejny] dzień warsztatów był okazją do przekazania wziętych z życia świadectw, w tym poruszającej relacji ukraińskiego uchodźcy Wiktora Choriszki, który z powodu wojny był dwukrotnie zmuszony do emigracji. Świadectwa dotyczyły trudności w procesie integracji. Prezentacji strony internetowej projektu i dyskusjom na temat jej treści dla osób pracujących z młodzieżą towarzyszyła refleksja na temat znaczenia posiadania dostępnych zasobów wspierających wysiłki na rzecz integracji migrantów.
18 maja
Ewa Czech - TEDx mentor, public speaking and storytelling coach, w ramach kolejnej części programu przeprowadziła zajęcia przybliżające sztukę debaty i argumentowania. Podczas szkolenia uczestnicy zapoznali się min. z technikami umiejętnego dyskutowania.
Celem programu była refleksja młodych osób nad ideami filozofii dialogu, połączona z praktycznymi warsztatami rozwijającymi takie kompetencje jak aktywne słuchanie i analizowanie informacji, myślenie krytyczne, formułowanie i obrona swojego zdania.
Zebrane przez nas doświadczenia, ciekawe rozmowy i inspirujące spotkania przerosły nasze oczekiwania wobec projektu! Wszystkie wypracowane praktyki, rekomendacje oraz zebrana wiedza będą implementowane przez Pontes w ramach kursów pod tym samym tytułem.
Śledźcie nas aby dowiedzieć się więcej!
Jak wygląda wkład Pontes w przeciwdziałanie wykorzystywaniu kobiet w sytuacji migracji?
Pontes buduje bezpieczną przestrzeń pomocy i wsparcia dla kobiet z Ukrainy i ich dzieci, które z powodu wojny musiały opuścić swój kraj. Jednym z celów naszych działań jest pomoc w znalezieniu satysfakcjonującej pracy w Polsce bez obawy przed wyzyskiem.
Prezentujemy film na temat wizji naszej pracy, stworzony przez Rycerzy Kolumba!
Ideą projektu jest wzmocnienie w młodych ludziach świadomości wagi dobrej komunikacji, zarówno na poziomie relacji osobistych, zawodowych jak i dialogu międzynarodowego.
Celem jest stworzenie przez trzy NGO (z Łotwy, Słowenii i Polski) wspólnego programu warsztatów o komunikacji połączonych z akademickim spojrzeniem na filozofię dialogu i wartości Unii Europejskiej oraz ich promocja przez młode osoby.
W Dniu Kobiet EWNT Polska opublikowało wywiad z Natalią - członkinią zespołu Pontes, którego niedawno udzieliła dla dla Family News Service. Zapraszamy do lektury!
„Pomagając Ukrainie, budujemy mosty między naszymi narodami, które przetrwają lata i dekady” – podkreśla Natalia Strzyżewska i dodaje, że wdzięczność uchodźców za tę pomoc jest ogromna. „Ta przyjaźń jest nam dziś wyjątkowo potrzebna, ponieważ rosyjska propaganda robi wiele, aby poróżnić Polaków i Ukraińców” – mówi
przedstawicielka Pontes.
10.12.2022
W ten weekend przygotowaliśmy paczki dla rodzin uchodźczych. Nasze nastoletnie wolontariuszki spakowały 50 pudełek z żywnością i środkami higieny. Dziewczyny udekorowały też ciasteczka dla dzieci, jako dodatek do prezentów na Boże Narodzenie.
Zapraszamy na Świąteczny Koncert Charytatywny na rzecz Ukraińskich rodzin w Polsce!
Profesjonalni muzycy z całego świata zaangażowali się we wspólny projekt, by wesprzeć kobiety i ich dzieci z Ukrainy w Polsce.
26 grudnia 2022 | 14:00
Dołącz do nas!
06.11.2022
W zeszły weekend, odwiedzaliśmy Siedlce, gdzie odbywa się wiele ciekawych aktywności dla społeczności ukraińskiej!
W sobotę rano dziewczyny z Klubu Młodzieżowego, prowadzonego przez lokalną koordynator - Julię, spotkały się by oprócz rozmów przy herbacie, uczestniczyć w spotkaniu tematycznym. W tym tygodniu odbyła się dyskusja nt. przywództwa we współczesnym świecie. Następnie, przyszedł czas na zajęcia kreatywne.
Aby odetchnąć po sesji refleksji, dziewczyny pod okiem Julii, wzięły udział w warsztatach szycia maskotek.
W niedzielę zorganizowaliśmy wyjazd integracyjny dla społeczności ukraińskiej w Siedlcach do Kazimierza Dolnego. Zabytkowe miasto, otoczone pięknymi krajobrazami Wisły, zrobiło na naszych uczestnikach ogromne wrażenie. Przewodnik opowiedział naszej grupie o historii architektury miasta. Na koniec wycieczki zrobiliśmy wspólnie zdjęcie na tarasie widokowym!
Było naprawdę fantastycznie!
Październik rozpoczął się dla nas w miłej atmosferze! Nasza koordynator projektu - Sylwia - zorganizowała inaugurację projektu Masza w Polsce w Katowicach.
Pizza, kawa, ciasto, długie rozmowy i śmiech dzieci w tle! Tak wyglądał nasz katowicki piknik dla rodzin z Ukrainy.
Nasi uczestnicy mieli okazję spotkać się na świeżym powietrzu i skorzystać z ostatnich ciepłych dni jesieni. Dzieci chętnie bawiły się na placu zabaw lokalnego przedszkola Węgielek! Chcieliśmy dać okazję uchodzczyniom z Ukrainy spotkać się, zintegrować i miło spędzić czas. Dowiedzieliśmy się także jakie mają potrzeby. Teraz działamy!
Jesteśmy szczęśliwe, że Pontes miało okazję wziąć udział w konferencji «Be to Care», która odbyła się w Rzymie. 70 organizacji z 30 krajów podzieliło się swoimi doświadczeniami w rozwiązywaniu problemów społecznych. Dyskusje, studia przypadków i wystąpienia ekspertów podczas dotyczyły takich tematów jak troska o słabszych, zrównoważony rozwój społeczny, współpraca w kryzysie.
Dyrektor Pontes Helena Teran i Manager projektów Natalia Strzyżewska odwiedziły Rzym, aby reprezentować naszą organizację podczas 3-dniowego wydarzenia. „Zainspirowały mnie nowe pomysły, które padły. Wiele się nauczyłam od uczestników, którzy poświęcili całe swoje życie na rozwój lokalnych społeczności i pomoc ludziom. Poznaliśmy nowych przyjaciół, którzy - mam nadzieję - w przyszłości będą współpracować z Pontes i wspierać nasze inicjatywy” – powiedziała Natalia.
Stowarzyszenie Pontes gości w ostatnich dniach przyjaciół z Fundacji Esperanza - Isabel Hernandez, dyrektor i koordynator projektów oraz Inmaculadę Sanchez - wolontariuszkę. Przyjechały z Hiszpanii by zorientować się w potrzebach ukraińskich uchodźców.
Fundacja Pontes i Esperanza wiele wyniosły z tego spotkania, wymieniając doświadczenia, odwiedzając wspólnie uchodźców i szukając możliwości przyszłej współpracy projektowej.
W piątek, odwiedziliśmy dom w którym mieszka kilka ukraińskich rodzin. Rozmawialiśmy z nimi i bawiliśmy się z dziećmi. Jedna z pań - Swietłana - akurat tego dnia miała urodziny. Mieliśmy okazję świętować je razem z nią!Chwila miłej rozmowy, urodzinowy tort i wspólne śpiewy okazały się istotne dla odwiedzonych przez nas rodzin, by choć na chwilę mogły odpocząć od trosk i myśli o wojnie.
Jesteśmy poruszeni, że mogliśmy dzielić z nimi tę chwilę.
Tego lata zapraszamy na psychoedukacyjne obozy letnie dla mam i córek z Ukrainy!
08.11.2021
Październikowy panel dla licealistek
Uczennica z Ukrainy o polskim liceum: "Bałam się złośliwości kolegów z klasy i gorszego traktowania przez nauczycieli, jednak tego nie doświadczyłam."
Trzeci sektor: Projekt Maria&Masha - pomoc uczniom z zagranicy, przyjeżdżającym do Warszawy z innych krajów
Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Kompetencji Pontes | Mikołaja Reja 4, 02-053 Warszawa